Екологічна безпека: порушення поводження з клінічними відходами

Громадською організацією «Розбудова» в період з 17 по 24 грудня 2014 року був проведений моніторинг закладів Дніпровського району міста Києва щодо поводження з клінічними відходами.

А саме, у Київській міській клінічній лікарні №3 (вул. Петра Запорожця 26), Дитячій міській клінічній лікарні №2 (п-т Алішера Навої, 3) та Міській лікарні швидкої допомоги (вул. Братиславська 3),.

Первинний огляд сміттєвих баків побутового сміття лікарні Київська міська клінічна лікарня №3 від 17 грудня показав, що окрім побутового сміття там знаходилися предмети, що відносяться до клінічних відходів (використані шприці, системи, забруднені пелюшки, підгузки, скляна медична тара тощо), які згідно чинного природоохоронного законодавства відносяться до небезпечних відходів та потребують належного поводження.

Моніторинг вказаних сміттєвих ділянок протягом наступних кількох днів довів, що викиди клінічних відходів мають систематичний характер.

24 грудня 2014 року членами нашої громадської організації була проведена бесіда із заступником головного лікаря із господарських питань Оленою Борисівною, яка повідомила, що у лікарні укладений договір із фірмою «Євроспецсервіс» на вивезення побутового сміття, біологічні відходи медичний заклад знищує у крематорії, а клінічні відходи вивозить фірма, з якою укладений належний договір. Проте подробиці (як називається ця фірма, на яких умовах і куди вивозяться клінічні відходи), представник лікарні не знає, адже цим питанням займається інший спеціаліст, який на момент проведення моніторингу був у відрядженні і зв’язатися з ним не вдалося. Заступник директора із господарських питань категорично заперечила наявність клінічних відходів у сміттєвих баках побутових відходів, але фото зроблені представниками Громадською організацією «Розбудова» свідчать про протилежне.

Під час розмови з представником ТОВ «Євроспецсервіс» було з’ясовано, що у фірми дійсно укладений договір з даним медичним закладом. Проте, за словами представника, договір укладений таким чином, що уся відповідальність за склад відходів, які вивозиться, повністю лягає на лікарню, що також є порушення чинного законодавства з боку ТОВ «Євроспецсервіс». Тобто вказана фірма приїжджає, забирає відходи і вивозить їх на міське сміттєзвалище, не цікавлячись вмістом контейнерів.

Моніторинг сміттєвих ділянок на території дитячої міської лікарні №2 показав аналогічну картину: серед побутового сміття знаходились предмети, що належать до клінічних відходів. Бесіда з представником медичного закладу, який побажав залишитися інкогніто, роз’яснила, що клінічні відходи лікарня дійсно змушена скидати у контейнери побутових відходів, тому що до медичного закладу не доходять кошти, передбачені на вивезення та знищення клінічних відходів.

На території МЛШД, що знаходиться за адресою вул. Братиславська 3, спеціалізованих ділянок для збору побутових відходів не виявлено. Проте було сфотографовано три згарища, із залишками клінічних відходів у них (на фото внизу).

Проведений моніторинг показав, що через відсутність чіткої законодавчої бази у сфері поводження з такими небезпечними відходами як клінічні відходи, медичним закладам характерне безвідповідальне та безконтрольне ставлення до них.

Проаналізувавши все вищезазначене, Громадська організація «Розбудова» вирішила:

1)  подати офіційні запити у медичні заклади для з’ясування, з якою саме фірмою укладений договір на вивезення клінічних відходів. У разі ігнорування запиту, звернутися до екологічної інспекції;

2) з’ясувати, чи має ТОВ «Євроспецсервіс» ліцензію на поводження з небезпечними відходами, а саме вивезення клінічних відходів, чим фактично вони займаються;

3) проаналізувати досвід інших країн у сфері поводження з клінічними відходами, розробити та подати в МОЗ України та Державну Санітарну Службу проект Державних санітарних норм поводження з медичними (клінічними) відходами.

Про подальший розвиток подій із поводженням з медичними (клінічними) відходами на територіях вищезгаданих медичних закладів, а також щодо ситуації із цією вкрай важливою складовою екологічної безпеки країни в цілому, слідкуйте за новинами на сайті ГО «Розбудова».

Хто ми?

Об’єднання активних людей, які разом хочуть будувати нову країну – багату, успішну, безпечну, головною цінністю якої є людина та людське життя.

Контакти

Україна, м.Київ
вул.Предславинська, 43/2
Телефон: +38-044-528-5385
Email: rozbudova.info@gmail.com