Екокатастрофа в м.Шостка: розслідування (частина друга)

В першій частині нашого розслідування ми приділили багато уваги ТОВ “Елга”, рейдерське захоплення якого депутатом Шосткінської міськради Терещенком І.Г. і стало першим кроком до екокатастрофи в м. Шостка.

Наслідки катастрофи вже неможливо приховати, а мешканці міста будуть ще багато років відчувати це на своєму здоров’ї. Про горезвісну Елгу чули майже всі мешканці м.Шостка, а от про інше підприємство ТОВ "Полігон технічних відходів" (ТОВ “ПТВ”) знають лише спеціалісти. Але це підприємство має таке ж відношення до брудних оборудок пана Терещенка І.Г. і компанії, як і ТОВ “Елга”. Ось про ТОВ “ПТВ” і про компанію брудних ділків, які крали бюджетні кошти і наносили непоправну шкоду навколишньому середовищу та здоров’ю людей і піде мова в цьому розслідуванні. “Герої” другої частини розслідування майже ті ж самі, але показують себе в іншій “красі” і з впевненістю доводять, що “любимый город не может спать спокойно...”, поки вони фігурують у владних коридорах та займаються бізнесом у сфері екології. Що стосується фігуранта нашого першого розслідування, непересічного корупціонера і махінатора – Любімова А.Ф., то подейкують, що зважаючи на наростаючу цікавість до його особи з боку громадськості та правоохоронних органів, він на деякий час навіть переїздив з усім сімейством та отриманим важкою працею скарбом жити до Криму (як то кажуть з “...картиной, корзиной, картонкой и маленькой собачонкой...”). Будемо вважати, що наша діяльність у справі захисту прав громадян на безпечне від отрут життя досягне успіху, якщо і решта “героїв” нашого розслідування кудись далеко подінуться.

Доля ТОВ “ПТВ” в значній мірі повторює долю ТОВ “Елга”. Засновниками підприємства були Терещенко І.Г. (50%) та Полещук А.П. (50%). На початку своєї діяльності на полігоні захоронювалися небезпечні відходи у відповідності до законодавства та діючих на той момент норм і регламентів. ТОВ “ПТВ” разом з ТОВ “Елга” потрапили навіть у міжнародні аналітичні дослідження ситуації з небезпечними відходами, як підприємства, які володіють унікальними в регіоні (Україна) технологіями поводження з відходами. Численні розслідування правоохоронних органів також показали, що “бєспрєдєл” почався після рейдерського захоплення обох підприємств Терещенком І.Г. в 2012 році. Як ми вже писали, спочатку Хорошевський В.В. та Барбарчук Д.Б. пообіцяли засновникам ТОВ "Елга" сприяння у поновленні роботи товариства у сфері поводження із вторинними відходами, а саме продовження терміну дії відповідної ліцензії, просування контрактів на знешкодження небезпечних речовин, відновлення виробничої діяльності підприємства та інше. За вказані дії Хорошевський В.В. та Барбарчук Д.Б. отримали у сумнівний з юридичної точки зору спосіб (ознаки кримінального злочину - ст. 190 КК України) на користь підконтрольного їм ТОВ "Рілайнс" 22% статутного фонду ТОВ "Елга" (20% від Дюкова В.І., 1% від Терещенка І.Г. та 1% від Полещука А.П.). Одночасно на Гупала Ю.В. було переоформлено шляхом продажу 22% ТОВ “ПТВ” (11% від Терещенка І.Г. та 11% від Полещука А.П.). Як наслідок цих домовленостей Гупало Ю.В. (довірена особа Терещенка І.Г.) разом із самим Терещенком І.Г. отримали повний контроль над ТОВ “Елга” та ТОВ “ПТВ”. Хорошевський В.В. та Барбарчук Д.Б. тоді не знали, що Терещенко І.Г. їх невдовзі “кине”, а омріяне партнерство в дуже перспективних підприємствах лишиться номінальним. Полещук А.П. не знав, що його “кинули” всі, бо обрав партнерів, які користувалися принципом “без лоха жизнь плоха”. У всіх процесах по рейдерському захопленню вказаних підприємств активну та безпосередню участь на боці Терещенка І.Г. приймав Клочко О.М. (на той момент очолював фракцію «Фронт змін» у облраді, а нині губернатор Сумської області).  Пізніше, після невтішних пошуків правди в правоохоронних органах, Полещук А.П. передав рештки своєї долі в ТОВ “Елга” (39%) до Дитячої Спортивної Громадської Організації «ШКІД», яка складається з членів спортивної статури і береться за вирішення делікатних питань у неделікатний спосіб. Але сподівання на вплив цієї організації у відновленні справедливості “неформальними” методами теж мабуть виявилися марними.

Вже в 2012 році Терещенко І.Г. розгорнув масштабну утилізацію та знищення небезпечних відходів “на папері”. Відповідні документи оформлялися та підроблялися пачками, за що в 2012 році були отримані значні кошти від київських, дніпропетровських та херсонських організацій. Значна частина отриманих коштів спрямовувалася на фінансування так званої “об’єднаної опозиції” у м. Шостка. Таке стрімке збільшення “ділової активності” не могло не привернути уваги правоохоронних органів. І тут єдиним фронтом виступив Фронт змін на чолі з тещею Терещенка І.Г. – Ковальовою А.С. На правоохоронні органи здійснювався тиск через засоби масової інформації, зокрема Шосткінську ТРК «ТКС», телевізійний канал «24», а також місцеві газети. Спроби правоохоронних органів припинити злочинну діяльність Ковальова А.С. трактувала як тиск чинної влади на підприємців, що є прихильниками опозиції. Таким чином Терещенко І.Г. та Ковальова А.С. отримували кошти для фінансування своєї політичної діяльності протиправним шляхом та свідомо використовували підконтрольні ЗМІ для дестабілізації суспільно-політичної ситуації в регіоні.

Далі – більше. На початку 2013 року між ТОВ "ПТВ" та ТОВ "Утіліс іннотех" (директор Бевза Роман Володимирович) укладено договір на захоронення відходів виробництва. Що ж це за відходи? Терещенком І.Г. була розроблена ціла схема протиправного ввезення з-за кордону та подальшого захоронення небезпечних відходів на території м. Шостки. Ввезення небезпечних відходів, а саме відходів азбесту в кількості 5 тис.тонн, планувалося здійснювати з Італії в Україну під виглядом сировини для виготовлення будівельних матеріалів (відповідно до постанови КМУ № 1120 від 13.06.2000 року ввезення та захоронення небезпечних відходів на території України заборонено). Експортером відходів виступала італійська компанія (виробник азбестовмісних будівельних матеріалів), імпортером – українська комерційна структура. При цьому, сировину планувалося постачати за давальницькою схемою, що надавало можливість ухилитись від будь-яких обов'язкових платежів при перетині кордону. Надалі поставлена сировина імпортером була б визнана непридатною для подальшого використання та через ТОВ "Утіліс іннотех", яке здійснює свою діяльність у сфері поводження з відходами, буде проведена її утилізація шляхом захоронення. Вартість утилізації була оцінена  в 50 млн. грн. Враховуючи значну увагу контролюючих екологічних та правоохоронних органів до полігону ТОВ "ПТВ" та те, що ТОВ "ПТВ" мав ліцензію для захоронення відходів тільки 3-го класу небезпеки, Терещенко І.Г. планував небезпечні відходи спочатку нібито для знешкодження завозити до ТОВ "Елга", а в подальшому, після так званого "знешкодження", залишки відходів азбесту віднести до 3-го класу небезпеки, що надасть змогу на законних підставах захоронити їх на полігоні ТОВ "ПТВ". При цьому вказані операції планувалося здійснювати лише документально, а азбестовмісні відходи захоронювалися б на ТОВ "ПТВ" без знешкодження на ТОВ "Елга".

За висновками фахівців ввезення відходів азбесту до м. Шостки Сумської області мало б значний негативний вплив на навколишнє природне середовище та стан здоров'я місцевих мешканців. Потрапляння волокон азбесту до організму могло призвести до ракових захворювань легенів та інших серйозних проблем зі здоров’ям. На щастя, і тут не буде зайвим подякувати правоохоронним органам та громадським активістам, було вжито достатніх заходів для попередження і протидії злочинним оборудкам Терещенка І.Г. Екологічної катастрофи тоді, у 2013-му році, не сталося, але вона сталася у 2015-му «стараннями» того ж Терещенка І.Г., який з метою збагачення та фінансування спільних з тещою Ковальовою А.С. політичних проектів готовий розплачуватися здоров’ям мешканців м. Шостки.

Якщо ще хтось сумнівається в тому, що ТОВ «Елга» та ТОВ «ПТВ» систематично  використовувалися в злочинній діяльності Терещенком І.Г., незважаючи на шкоду не тільки економічним інтересам держави, але й здоров’ю земляків, наведемо ще один приклад. В другій половині 2013-го року, тоді депутат Шосткінської міськради від партії «Фронт Змін» Терещенко І.Г. активно виношував наміри по організації на території м. Шостка незаконного виробництва стероїдів анаболічної дії, до складу яких входять сильнодіючі лікарські засоби та отруйні речовини. З цією метою Терещенко І.Г. через особисті зв'язки з керівництвом ТОВ «Безпечні технології утилізації» (м. Київ), яке в жовтні 2013 року отримало ліцензію на утилізацію широкого спектру хімічних речовин, в тому числі і фармпрепаратів, намагався під виглядом участі у заходах з утилізації налагодити поставки до м. Шостка на підконтрольне йому підприємство ТОВ «Елга» медичних препаратів з вмістом наркотичних речовин, які вийшли з легального обігу, для організації виготовлення з їх використанням стероїдів анаболічної дії. Безпосереднє виготовлення наркотиків Терещенко І.Г. планував налагодити з використанням виробничих потужностей ТОВ «Тосол-Синтез-Хімреактив» (м. Шостка), яке підконтрольне його тестю Ковальову Д.М. Використовуючи прострочені, субстандартні та заборонені приписами Держлікслужби лікарські засоби, що великими партіями надходили на підконтрольне Терещенку І.Г. ТОВ «Елга» для знищення, після переробки контрабандним шляхом переправлялися для продажу до Російської Федерації. Збутом зазначених препаратів займався мешканець м. Суми, голова федерації бодібілдингу Сумської області Танчик Сергій Іванович.

Розмірковуючи над долею та перспективами ТОВ «Елга» та ТОВ «ПТВ», колись унікальних підприємств у сфері поводження з відходами, перше спадає на думку прислів’я «горбатого могила исправит». Можливо і так, але напевно ці підприємства повинні перейти під повний контроль місцевої громади і позбавитися від впливу бізнесово-політичних монстриків клану Терещенок-Ковальових.

Хто ми?

Об’єднання активних людей, які разом хочуть будувати нову країну – багату, успішну, безпечну, головною цінністю якої є людина та людське життя.

Контакти

Україна, м.Київ
вул.Предславинська, 43/2
Телефон: +38-044-528-5385
Email: rozbudova.info@gmail.com