Корупція не сумісна з екологією

Останнім часом державні структури почали приділяти увагу питанням небезпечних відходів.

Тому «Розбудова» висловлює щиру вдячність тендерному комітету Держпідприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» за своєчасну реакцію та неупередженість відносно наших попереджень.

5 грудня 2016 року на веб-порталі Prozorro «Укренерго» розмістила повідомлення про намір щодо перевезення, знешкодження та утилізації конденсаторів типу КС-1 (188 шт.) та КС-2 (462 шт.), які містять поліхлоровані дифеніли (біфеніли) – ПХБ або ПХД.

28 грудня 2016 року тендерним комітетом було обрано підприємство ТОВ «ЮРЛИЦО», яке впевнено очікувало рішення на свою користь. Але насправді ТОВ «ЮРЛИЦО» взагалі не має право утилізовувати конденсатори цих типів, тому його діяльність призвела б до грубого порушення екологічного законодавства.

Тож 3 січня 2017 року після попередження ГО «Розбудова» цей тендер був відмінений. Вдалося запобігти екологічній катастрофі та розпилу понад 227 тис. гривень бюджетних коштів.

Перевірки Мінекології ліцензіатів за сигналами ГО «Розбудова» на предмет дотримання ліцензійних умов поводження з небезпечними відходами сприяють поліпшенню екологічної ситуації.

Але, нажаль, Міністерство екології, з усього комплексу регулювання ліцензійних умов, взяло на себе лише частину своїх обов’язків і займається лише перевіркою фактичної та юридичної адрес ліцензіатів.

Система поводження з небезпечними відходами довгий час була неконтрольованою і підприємці-шахраї, які отримали свої ліцензії корупційним шляхом, розповзлися по всій Україні.

Перш за все потрібно знати, що ліцензія Мінекології дає право проводити діяльність лише за фактичним місцем розташування підприємства, яке й зазначене в ліцензії.

Так, наприклад, активісти ГО «Розбудова» попереджали про катастрофічну ситуацію в м. Черкаси, де за адресою проспект Хіміків, 74, свою незаконну діяльність щодо поводження з небезпечними відходами здійснювало ТОВ «СУЧАСНИЙ ЦЕНТР УТИЛІЗАЦІЇ» (38962363). Після десятків наших повідомлень це підприємство було внесено Мінекології до графіку позапланових перевірок щодо дотримання ліцензійних умов поводження з небезпечними відходами. В результаті перевірки Мінекології своїм наказом № 422 від 11.11.2016 року анулювало ліцензії цього підприємства за юридичною адресою вул. Червоноармійська, буд. 13/1, оф. 508 у м. Києві та фактичною – в с. Уладівка на вул. Шкільна, 66 у Вінницькій обл.

ТОВ «СУЧАСНИЙ ЦЕНТР УТИЛІЗАЦІЇ» оскаржує це рішення в експертно-апеляційній раді щодо визнання недійсними результатів перевірок. Але поки вони оскаржували, Департамент захисту економіки Націполіції в Черкасах відреагував на наші скарги про порушення природоохоронного законодавства і таки знайшов у Черкасах проспект Хіміків, 74.

За матеріалами УЗЕ в Черкаській області 06 жовтня 2016 року було відкрито кримінальне провадження № 12016251010007977 за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 326 КК України щодо незаконного зберігання та утилізації небезпечних відходів цим підприємством на території зовсім іншого підприємства – ТОВ «БОГДАН-ЛОГІСТИК» за адресою проспект Хіміків, 74.

Нацполіцією встановлено, що свої роботи ТОВ «СУЧАСНИЙ ЦЕНТР УТИЛІЗАЦІЇ» виконує з порушенням ліцензійних умов і правил охорони навколишнього природного середовища та створює небезпеку для життя й здоров’я людей.

9 листопада 2016 року працівниками УЗЕ в Черкаській області на підставі рішення Сосновського районного суду м. Черкаси проведено обшук на вищевказаній території. Під час обшуку встановлено, що на зазначеній території забруднено два складських приміщення, одне недобудоване приміщення, а також земельна ділянка загальною площею близько 540 кв. м. та заасфальтовані площі розміром близько 200 кв. м.

Зберігання відходів здійснювалося на відкритій місцевості, без використання спеціальних ємкостей, безпосередньо на ґрунті та на частково заасфальтованій поверхні, а самі відходи перемішані, їх сортування та окреме зберігання не здійснювалося, а люмінесцентні лампи взагалі лежали насипом на відкритій місцевості та у напівзруйнованих складських приміщеннях. Серед виявлених небезпечних відходів переважну кількість складали саме ці лампи, непридатні косметичні засоби, батареї живлення, відпрацьовані мастила, пластик та інше.

Працівниками Державної екологічної інспекції у Черкаській області та ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України», які були залученні до проведення обшуку та перевірок, був здійснений відбір зразків грунту, води та відтоків для подальшого лабораторного дослідження. Згідно цих досліджень сума завданих збитків державі внаслідок забруднення навколишнього природного середовища становить 1 млн. 370 тис. гривень.

Додатково відзначимо, що укладені договори ТОВ «СУЧАСНИЙ ЦЕНТР УТИЛІЗАЦІЇ» з іншими контрагентами на виконання робіт з небезпечними відходами відсутні.

Розслідування триває. Встановлюється повне коло осіб, причетних до вчинення зазначеного кримінального правопорушення. ГО «Розбудова» не має жодних сумнівів, що ця справа буде доведена до логічного завершення.

Користуючись нагодою, висловлюємо подяку начальнику управління Національної поліції та представникам Держекоінспекції і Черкаського обласного лабораторного центру Мінздоров’я за проведену оперативну роботу. Подібна реакція правоохоронних та інших компетентних органів дає надію на зменшення кількості шахраїв у сфері екології, які зухвало збагачуються за рахунок техногенних катастроф, нехтуючи здоров’ям українських громадян та екологічною безпекою.

Хто ми?

Об’єднання активних людей, які разом хочуть будувати нову країну – багату, успішну, безпечну, головною цінністю якої є людина та людське життя.

Контакти

Україна, м.Київ
вул.Предславинська, 43/2
Телефон: +38-044-528-5385
Email: rozbudova.info@gmail.com